30 Ocak 2014 Perşembe

RESİM ÇERÇEVESİ VE KUŞLARIMAltın varak uyguladığım resim çerçevesi ve Altın yaldız boyadığım uçan kuşlarımın bitmiş halleri... 

Dün yayınladığım postum... http://topilik.blogspot.com.tr/2014/01/resim-cercevesi-ve-ucan-kus-seti.html  Resim çerçevesini altın yaprak varakla kapladım. Hafif küf yeşille eskitme süsü verdim. Üzerine kahve antiquing eskitme uyguladım. Daha sonra parlak sprey vernikle vernikledim. 

Daha öncede sizlere bahsettiğim gibi bu konuda internette çok güzel görsel anlatımlar var. Ben yine de yapım aşamalarını kısaca anlatayım. Ben polyester objeler kullandım.... İlk önce aldığınız objenin tozunu alıyorsunuz. Daha sonra su bazlı boya ile objenizi boyuyorsunuz. Boyamanız kuruduktan sonra objenin her yerine fırça ile süt miksiyon sürüp kurumasını bekliyorsunuz. Yaprak varakları üzerine yerleştirip fırça ile   üzerine hafif dokunuşlar yapıp yapışmasını sağlıyorsunuz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu miksiyon artığı kalmaması... Miksiyonladığınız yerlerin mutlaka varakla kapatılması.... Daha sonra yumuşak uçlu fırça ile varakların fazlalıklarını süpürüp üzerine uygulayacağınız başka renk var ise uygulayın. Ben biraz küf yeşili ile dokunuşlar yaptım... Eskitme aşamasında ise fırça ya da yumuşak bir sünger ile istediğiniz alanlara  antiquing sürüyorsunuz...  Antiquing hemen kuruduğu için sürdüğünüz yerdeki fazlalıklar var ise hemen silmeniz gerekir. 
En kolay ve zevkli aşama ise yaptığınız çalışmanızın sprey vernikle obje eğik olacak şekilde verniklenmesi... .

Bu günlerde kendimi boyamalara verdim.  Çok güzel olmasalar da yaptıkça daha güzel  çalışmalar çıkaracağımız kesin. İnanın gerçekten el emeği, göz nuru derler ya.....işte öyle bir şey.... Bilmiyorum ama biraz yorgunluk verse de ben çalışmalarımı severek yapıyorum ve gerçekten de beynimi dinlendirdiğine inanıyorum...   Bu arada çalışırken biraz hatalarım oldu.  Varağı yapıştırdıktan sonra süpürme işleminde biraz çizdirdim. Fazlalıkları çok yumuşak fırça ile süpürmem gerekirdi ... Ayrıca varağı yapıştırmak için sürdüğümüz   miksiyonun açıkta kalan yerleri süpürme aşamasında varakta pütürlenmeye sebep oldu.  Onları temizlemek için biraz uğraştım. Beğenmediğim yerlerin üzerini ayrıca tekrar varakladım.... 
Kuşları ise ilk önce su bazlı boya ile boyadım, kuruduktan sonra üzerini altın yaldız boyadım. Eskitme olarak yine antiquing çalışıp vernikledim.  

Sırada ne mi var....:))) Ayna objemi aldım. Varak çalışması yapmayı düşünüyordum fakat evde pek uyum sağlamayacak gibi geldi bana.... Korkmadım canım yanlış anlamayın bakalım o nasıl olacak. Şimdilik benden bu kadar sevgiyle, dostça kalın.....:))


2 yorum:

 1. :))takipdeyim yazmışrtım dğer kayıta bir baktım sonuç için yeni bir kayır daha varmış .Ellerine sağlık ne güzel araştırarak öğrenmişssin ben hiç obje almamış evde ne var ne yoksa baıyamaya çalışmış hevesim geçincede yeni hobilere yelken açmıştım.:)sen çok iyi öğrenmiş ve güzel şeyler ortaya koymuşsun.kolaylıklar dilerim.
  Bu arada dediğin gibi acayip kafa dinlendiriyor boya yapmak .
  sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim birgülcüm, bende daldan dala konuyorum işte... Bu günlerde boyama evresindeyim...
   Takip et et yakında aynam ve kaftanım geliyor...:) Aslında her ikisi de bitti. Vernikleyemedim. Yayınlamamak için dayanabilirsem tamamlayınca yayınlayacağım. Sevgilerimle canım...:))

   Sil