4 Ekim 2011 Salı

ÖRGÜ SEVENLERE ŞAL ÖRNEĞİ 2


Yaz ayına veda ettiğimiz şu günlerde gündüz güneş alan yerler sıcak, gölgeler ise epeyce serin oluyor. Geceler ise epeyce soğuk. Üzerimize yavaş yavaş birşeyler almaya başladık.  
Arkadaşlar resimde gördüğünüz şal birkaç sene önce ördüğüm şallardan birtanesi. Çok çeşit şalım yok fakat bu şaldan Aile büyüklerimize, arkadaşlarıma ve resimdeki şalı kendime olmak üzere 12 adet ördüm. Yapımı çok zevkli ve bana kolay geldi. Hediye ettiğim kişilerde çok severek kullanıyorlar. Yarım elma gönül alma demişler ya benimkide öyle birşey. :)
Belki sizlerden bu örneği yapıp kullananlar da vardır. Ben bilmeyenler için örneğini kısaca vermeye çalışayım.
Aaa bu arada ben fazla örgü bilmem :)

Bu örneğe oklava örgüsü de diyorlar. Bunun için ben 40 cm. uzunluğunda plastik su borusu temin ettim. Yanlış hatırlamıyorsam 4-5 çile yün gidiyor. (siz yinede tedarikli olun)
Ben 427 zincir çektim. Çektiğiniz zincir 7 ve katları olacak şekilde hesaplayın. Akşam sizler için ufak bir parça ördüm. Ben 4 motifli yaptım. Bunun için 7x4=28 zincir.  İki motifli yapsaydım 14 zincir gibi...
Siz isterseniz ufak bir parça örüp alıştırma yapın. Neyse anlatıyorum.
İlk önce kalın uçlu tığla zincir çekin. Nerede bitirecekseniz zincirin ucundaki ilmeği boruya geçirin.( Boruyu rahat kullanmanız için dizlerinize sıkıştırabilirsiniz.) Daha sonra hemen önündeki zincire batıp ilmeği uzatarak boruya tekrar geçirin. Zincirler bitinceye kadar aynı işleme devam edin. yani her bir zincire batıp boruya ilmeği geçirin. Daha sonra borudaki ilmekleri çıkarın korkmayın ilmekler kaçmıyor. daha sonra ilmeklerden 7 adedini tığa geçirip ilmeği içinden çekin bir zincir atın. 7 ilmeğin arasını açtırın (4+3)( Orta yerinde yeri zaten belli oluyor)  7 adet batıp çıkın diğer 7 yi toplayın aynı işleme devam edin, hepsi bittikten sonra bir üst sıra için belirlenen zincirlere tekrar teker teker batırıp boruya ilmekleri dizin. HEPSİ BU . anladıysanız arap olayım:)))))) Size kolay gelsiiiiiinnn.


Resimler anlatımdan daha anlaşılır olmuş.:))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder